کارگاه آموزش اکسل نیمه پیشرفته

آموزش برنامه نویسی با#Cبخش اول

امتیاز کاربران

 


برنامه نویسی با c#بخش اول

 

در ابتدا باید بدانیم یک زبان برنامه نویسی چیست و چه کار می‌کند.

از یک نگاه می‌توانیم بگوییم یک زبان برنامه نویسی به چیزی گفته می‌شود که توانایی تصمیم گیری داشته باشد.

کامپیوترها معمولاً خیلی سریع و با دقت می‌توانند تصمیم گیری کنند، اما متأسفانه فقط در زمینه های بسیار ساده می‌توانند این کار را انجام دهند. مثلاً «آیا این عدد بزرگ‌تر از سه است؟» و یا «آیا این ماشین ابی است؟»

اگر بخواهیم تصمیم گیری پیچیده را با استفاده از کامپیوترها انجام دهیم ابتدا باید ان را به قسمت‌های کوچک‌تری که توسط کامپیوتر قابل فهم باشد تقسیم کنیم. معمولاً برای فهمیدن این که چگونه یک تصمیم گیری پیچیده را می‌توان به چند قسمت ساده تقسیم کرد می‌توان از الگوریتم‌ها استفاده کرد.

سؤالاتی که می‌توان از یک کامپیوتر پرسید و بر اساس آن‌ها تصمیم گیری کرد معمولاً دارای جواب بله یا خیر هستند که معمولاً با عنوان 0 و 1 در نظر گرفته می‌شوند. ممکن است فکر کنید تصمیم گیری فقط بر اساس بله یا خیر یک محدودیت است اما واقعاً این طور نیست حتی در زندگی روزمره تصمیم‌هایی که می‌گیریم نوعی از بله و خیر است.

در این جا از C#  به عنوان زبان برنامه نویسی خود استفاده می‌کنیم. ولی در حقیقت برنامه نویسی با هر زبانی که باشد از متدها (توابع و زیر برنامه‌ها: چندین خط کد که یک الگوریتم خاص را اجرا می‌کنند) و متغیرها (مکانی برای نگهداری و تغییر داده های برنامه‌ها) تشکیل شده است.

بهتر است قبل از این که وارد برنامه نویسی با C#  شویم کمی در مورد چارچوب  .NET و visual studio صحبت کنیم.

در تعریف..NET می‌توانیم بگوییم که : «چارچوب.NET یک platform جدید است که توسط مایکروسافت برای طراحی و توسعه نرم افزار ایجاد شده است.»

این تعریف محدود به نوع خاصی از برنامه‌ها نیست، در حقیقت در مورد برنامه‌هایی که می‌توان با  .NET نوشت هیچ محدودیتی وجود ندارد و از ان می‌توان برای برنامه های تحت ویندوز، برنامه های تحت وب، سرویس‌های مبتنی بر وب و ... استفاده کرد.

بنابراین  .NET یک زبان برنامه نویسی، یک مدل برنامه نویسی مانند برنامه نویسی تحت ویندوز یا مواردی از این قبیل نیست بلکه یک روش برای طراحی و توسعه نرم افزار است که به وسیله مایکروسافت معرفی شده و می‌تواند در تمامی موارد مورد استفاده قرار گیرد.

زبان C#  در حقیقت نسخه کامل شده C و C++  است که به وسیله مایکروسافت برای کار با چارچوب  .NET به وجود آمده است.

در طراحی برنامه های  .NET استفاده از  visual studio ضروری نیست اما با استفاده از ان سرعت طراحی برنامه‌ها افزایش شدیدی پیدا می‌کند. اما برای نوشتن برنامه به زبان C#  می‌توانید حتی از یک ویرایشگر ساده متن مانند Notepad نیز استفاده کنید سپس با استفاده از کامپایلر .NET برای  C#  آن را به یک برنامه قابل اجرا تبدیل کنید.

در قسمت‌های آینده وارد محیط visual studio  خواهیم شد و کد نویسی را آغاز می‌کنیم.