برنامه‏ نویسی با #C، بخش سه

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

در جلسه گذشته با مفهوم متغیر آشنا شدیم در ادامه لازم است بدانیم که هنگام تعریف یک متغیر چه نوع داده ای را می‌خواهیم در ان ذخیره کنیم متغیری که در مثال جلسه پیش دیدیم مقادیر عدد صحیح را در خود نگه می‌داشت.


 هنگام تعریف یک متغیر در visual C#  باید به ان بگوییم که چه نوع اطلاعاتی را می‌خواهیم در ان ذخیره کنیم. که این موارد به عنوان نوع‌های داده ای شناخته می‌شوند.

در این بخش به تاثیر زیادی که نوع داده ای در چگونگی اجرای برنامه توسط کامپیوتر دارد نگاهی می‌اندازیم.

هنگام کار با اعداد باید بدانیم که دو نوع عدد می‌توانیم داشته باشیم: صحیح یا اعشاری که کاربردشان متفاوت است. مثلاً برای محاسباتی که ممکن است نتیجه شامل اعشار هم باشد نباید از متغیر های صحیح استفاده کرد. از اعداد صحیح بیشتر برای شمردن مراتبی که یک اتفاق رخ می‌دهد استفاده می‌شود.

در این قسمت پروژه جدیدی برای عملیات ریاضی خواهیم داشت:

  • با انتخاب منوی file –> new-> project   پروژه جدیدی ایجاد کنید.
  • ابتدا یک کنترل  button  به فرم اضافه کرده و خاصیت  name  ان را به btnIntMath  و خاصیت  text  ان را به  math test  تغییر دهید.
  • روی کنترل دو بار کلیک کنید تا در متد ایجاد شده برای رویداد  click  کد زیر را وارد کنید.

pic01

برنامه را اجرا کنید تا نتیجه را ببینید، کدهایی که نوشتیم خیلی گیج کننده نیست. چیزی که شما به کامپایلر (کامپایلر برنامه یا مجموعه‌ای از برنامه‌های کامپیوتری است که متنی از زبان برنامه نویسی سطح بالا یا زبان مبدأ را به زبانی سطح پایین یا زبان مقصد تبدیل می‌کند به بیان ساده، کامپایلر برنامه‌ای است که یک برنامه نوشته شده در یک زبان خاص  را خوانده و آن را به یک برنامه مقصد تبدیل می‌نماید) در یکی از مهم‌ترین پروسه‌های این تبدیل، کامپایلر وجود خطا را در برنامه مبدأ اعلام می‌نماید. می‏گویید این است که مقدار متغیر را برابر 16 قرار بده و سپس مقدار ان را برابر مقدار کنونی متغیر( عدد 16 به اضافه 8 ) قرار بده.

البته این کدها را به شکل مختصر تری هم می‌توان نوشت:

pic2

 

pic3

 

pic4

 

pic5

برای استفاده از حالت مختصر شده عملگرها کافی ست که نام متغیر را که برای بار دوم تکرار شده حذف کرده و علامت ریاضی مرتبط با ان را به قبل از مساوی انتقال دهید.

در صورت نیاز به تعریف متغیر از نوع اعشاری کافی ست نوع ان را برابر   double یا float تعریف کنیم.

در آینده در مورد انواع داده بیشتر توضیح خواهیم داد.

فرستاده شده توسط: مهسا ابراهیمیان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید